Förskola byggs vid skolan
Nu är lokalfrågan för förskolan Kastanjen i Rejmyre löst i fem år framöver. En paviljong ska byggas i anslutning till skolan.
Det blir en utbyggnad med hyrda moduler, med ett femårskontrakt.- Genom att hyra får vi paviljongen snabbare och kan vara mer flexibla, säger Fredrik Blomberg (C), politiskt ansvarig för barn- och ungdomsfrågor i kommunen.Men det här innebär att det kan bli en flytt igen om fem år?- Vad som händer om fem år vet vi inte. De barnen som ska gå här då är inte födda än. Men vi har god tid på oss att planera verksamheten fram till dess, säger Fredrik Blomberg.902 000 kronor
En nybyggnation skulle ha kostat cirka 4,5 miljoner kronor, vilket är svårt att få täckning för i kommunens investeringsbudget, medger Blomberg.Den här satsningen, med hyrd paviljong, ger en investeringskostnad på 920 000 kronor. I detta ingår etablering, dockning, markarbeten och utemiljö. Inflyttning i de nya lokalerna ska ske senast höstterminen 2010.Det är bara två år sedan som förskolan Kastanjegårdens verksamhet flyttade dit den är just nu. Denna flytt ägde rum efter många turer fram och tillbaka, med tillfälliga lösningar. Och nu är alltså flytten återigen ett faktum.Avtalet går ut i augusti 2010 men fastighetsägaren vill ha tillgång till lokalen redan i april. Han vill använda den i samband med Rejmyre glasbruks 200-årsjubileum.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!