Den Norrköpingsbaserade konstnärsduon består av floristen Linnea Persson och fotografen Peter Ericsson. Deras verk består av blommor och växtdelar som Linnea Persson har byggt ihop till fjärilar och som Peter Ericsson har fotograferat med en särskild teknik.
– Det är en speciell teknik som gör att man får känna en liten distans i dem och för att få ett djup, säger Peter Ericsson.
Duon presenterar bilderna med exklusiva Fine Art ”Giclée” printar på ett papper gjort av 90 procent bambu.
– De är lite speciella och det blir verkligen något annat när man ser dem live, i och med papperskvalitén. Den ger en otrolig känsla, ett annat djup. Det blir väldigt levande när man kommer nära och ser detaljerna.
De har cirka fyrtio motiv klara i en begränsad upplaga och kommer att ha med sig ett tjugotal till utställningen i Hönshuset i Regna. De började med blomfjärilarna för ett och ett halvt år sedan efter att ha gjort inredningsreportage tillsammans tidigare.
– Vi pratade om att göra någon kul idé tillsammans och Linnea fick idén att göra fjärilar av blommor.
Konstnärerna kommer att finnas på plats i Hönshuset när utställningen Bevingad flora har vernissage på fredag. De kommer också att vara där i möjligaste mån under de två kommande helgerna när Hönshuset håller öppet. Det här är deras första utställning, då de annars har sålt sina verk på auktion vid ett par tillfällen.