Vid måndagens fullmäktigemöte var huvudpunkten på dagordningen val av kommunalråd, oppositionsråd och kommunstyrelse.
I ett pressmeddelande skriver Moderaterna att mötet hade föregåtts av en "intensiv motkampanj" mot den valtekniska samverkan som Moderaterna ingått med Vänsterpartiet och Miljöpartiet.
”Det är främst Socialdemokraterna som velat smutskasta Vänsterpartiet och Miljöpartiet. Deras argumentation har hela tiden gått ut på att påstå att V och MP skulle släppa fram Sverigedemokraterna.”
”Moderaternas krav i samverkan har dock hela tiden varit att valresultatet ska respekteras så långt som möjligt. En del av detta handlar om att Sverigedemokraterna blev så pass starka att de tar ett oppositionsråd av egen kraft”, skriver M.
– Jag är inte politiker för att kunna stänga ut ett parti – jag är engagerad för att kunna genomföra den politik väljarna har gett oss förtroende för. Genom den här samverkan stärker vi vår ställning med fler poster i olika nämnder än vad vi hade vunnit själva. Det tror jag att våra väljare uppskattar, säger Sophia Jarl (M), oppositionsråd och gruppledare.
Kvartetten framförde under kvällen kritik mot att Moderaterna inte försvarade och förklarade sin utgångspunkt i den valtekniska samverkan. Bland annat anklagade KD Moderaterna för att släppa fram vänsterpolitik:
– Det blir nästan lite löjligt att Eva-Britt Sjöberg anklagar oss moderater för detta när Kristdemokraterna själva till och med har en gemensam sakpolitisk plattform med Socialdemokraterna, säger Sophia Jarl.
–Sådant trams bemöter jag inte. Det var ett högt tonläge från en koalition som valt att styra i minoritet och säkert förstår problematiken som uppstår till följd av det beslutet.
Det viktigaste för M har varit att åstadkomma en majoritet för oppositionen i kommunstyrelsen och därmed kunna blockera ”skadlig politik” som Kvartetten går fram med, skriver Moderaterna.
– Nu sitter Kvartetten i minoritet även i kommunstyrelsen, och då kommer de tvingas till samtal med andra partier. Med tre borgerliga partier i styret förutsätter vi så klart att Moderaterna kommer att stå närmast till hands.
M har nu som tidigare två oppositionsrådsposter. Sophia Jarl har en av dem, medan Fredrik Björkman och Roger Eklund-Åkesson delar på den andra.