Matthias Olofsson är oppositionsråd för SD i Norrköping. Efter måndagskvällens fullmäktigemöte i Rosen i centrala Norrköping gick han ut till sin bil som stod parkerad på baksidan av Rosen. Då upptäckte han att bilen var nedkletad. Någon hade kastat en hel kebabrulle mot framrutan. Saken har polisanmälts.
– Jag har ingen aning om ifall attacken var riktad mot mig som politiker. Men rutinen är att vi polisanmäler allt misstänkt, sa Matthias Olofsson till Folkbladet på tisdagsmorgonen.
Enligt Olofsson var det bara hans bil som var utsatt för kebabattacken.
– Min lite äldre bil stod så till att den som slängde kebaben fick ta en liten omväg för att få direkt träff på min bil; vilket skulle kunna tala för att det var en attack mot mig. Men det kan man bara spekulera om, sa Olofsson.
Han berättade att han satt upp kameror hemma vid sin ytterdörr.
– För en tid sedan var min sambos mamma och hälsade på. Hon har hund. Plötsligt började hunden skälla och gick mot ytterdörren. Jag öppnade och såg två personer i luvtröjor springa iväg. Och då blev det kameror, sa Matthias Olofsson.