Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Snart har 200 000 östgötar vaccinerats

672 östgötar har avlidit med covid-19 sedan pandemin bröt ut under förra våren. Inga nya dödsfall har registrerats sedan uppdateringen i tisdags.

Vaccinationsprogrammet rullar på för fullt i Östegötland. Fler än hälften av länsborna har fått sin första dos mot covid-19.

Vaccinationsprogrammet rullar på för fullt i Östegötland. Fler än hälften av länsborna har fått sin första dos mot covid-19.

Foto: Adam Wrafter

Östergötland2021-06-09 12:12

43 personer vårdas just nu för covid-19 i Norrköping och i Linköping, varav åtta på intensivvårdsavdelning, enligt onsdagens statistik från Region Östergötland.

På Vrinnevisjukhuset i Norrköping vårdas 25 personer, tre av dem på iva. 

I Linköpings är 18 patienter inskrivna, varav fem på intensivvårdsavdelning, medan Motala inte har någon covid-patient längre.

Hittills har 194 809 vaccinerats med en första dos mot covid-19 i Östergötland och 114 343 har även fått sin andra dos.

41 767 har smittats sedan utbrottet. Det är 39 fler än vad som angavs i tisdagens statistik från regionen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!