Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Allvarligt läge för hotade dagfjärilar i Östergötland

Kronärtsblåvinge på sin värdväxt, sötvedel.

Kronärtsblåvinge på sin värdväxt, sötvedel.

Foto: Tommy Karlsson/arkiv

Östergötland2021-05-22 18:00

En rapport från Naturvårdsverket, Artdatabanken och länsstyrelserna visar att var tredje dagfjärilsart i Sverige riskerar att dö ut. 

För tio arter är läget extra allvarligt och de omfattas av särskilda åtgärdsprogram som ska vända den negativa trenden. 

Sju av dessa har förekommit i Östergötland men i dagsläget finns bara två, dårgräsfjäril och fetörtsblåvinge, med säkerhet kvar. 

En av de arter som nu befarats ha dött ut är kronärtsblåvingen och Länsstyrelsen Östergötland har särskilt ansvar för artens åtgärdsprogram.

Vad som orsakat den tuffa situationen för dagfjärilsarterna tros vara den förändring som det svenska odlingslandskapet genomgått under 1900-talet. Bland annat med en minskning av ogödslade betesmarker och ängar. 

Dagfjärilar är beroende av öppna blomrika miljöer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!