Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kommunernas säkerhetschefer ska förbättra samverkan

Polisiärt har polisen i Norrköping och Linköping samarbetat över kommungränserna sedan tidigare. Det har kommunerna också, men nu ska man bli bättre på att samverka.

Richard Tjernström, säkerhetschef, har kontinuerliga möten med sin motsvarighet i Linköping.

Richard Tjernström, säkerhetschef, har kontinuerliga möten med sin motsvarighet i Linköping.

Foto: Norrköpings kommun

Organiserad brottslighet2021-09-14 21:00

Efter flera skjutningar, flera med dödlig utgång, i Linköping har nu Linköpings politiska ledning vänt sig till Norrköping md en önskan om att man biträder och förstärker grannkommunen inte bara polisiärt utan även kommunalt.

– Förstärker är inget ord vi använder, men min motsvarighet i Linköping, Anders Fernemark och jag träffades för en tid sedan över en lunch och pratade trygghets- och säkerhetsfrågor, säger Richard Tjernström, säkerhetschef i Norrköpings kommun.

Hur kommunerna kan bli bättre på att samverka mot grov kriminalitet är en självklar diskussion, men efter den senaste förfrågan har den intensifierats.

Kan du berätta vad det innebär?

– Jag kan inte exemplifiera utan det handlar just nu om en viljeinriktning när det gäller området Norrköping/Linköping, säger Richard Tjernström.

Kan det handla om individer som flyttar över kommungränsen?

– Jag kan inte mallifiera, det gäller att upprätta en dialog och hålla ögonen öppna för vad som händer och sker. Något som kan ske på olika sätt. Polisen har kopplingar över kommungränserna, det har säkert de kriminella också och det behöver även vi ha, säger Richard Tjernström.

Mötena mellan de båda kommunsäkerhetscheferna sker kontinuerligt och ett nytt möte är inplanerat till senare i höst.

– De har haft det lite körigt, men vi ses var eller varannan månad på ett ungefär, säger Richard Tjernström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!