Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kommunen kan få miljonböter

I snart ett och ett halvt år har en person i Norrköping väntat på att få flytta till en bostad med särskild service – utan att något hänt. Nu kan kommunen få betala nära en miljon i böter.

Riskerar böter. Norrköpings kommun kan få betala nära en miljon kronor i straffavgift.

Riskerar böter. Norrköpings kommun kan få betala nära en miljon kronor i straffavgift.

Foto: Susanna Beskow Norgren

OMSORG2017-12-30 17:00

Vård- och omsorgsnämnden beviljade en ung man insatsen bostad med särkild service i augusti 2016.

Ett beslut som enligt lagen ska verkställas omedelbart. I vissa fall kan viss väntetid medges, men nu har det snart gått ett och ett halvt år utan att något hänt.

Enligt ett yttrande från nämnden framgår det att dröjsmålet beror på att det inte funnits någon ledig bostad att erbjuda mannen och att det råder obalans mellan antalet personer som beviljats den här typen av bostad och antalet tillgängliga lägenheter.

Inspektionen för vård och omsorg, IVO, har tittat närmare på ärendet och kommit fram till att förvaltningsrätten bör ålägga Norrköpings kommun att betala en straffavgift för att inte ha verkställt beslutet inom skälig tid.

Enligt IVO ska avgiften ligga på närmare 60 000 kronor per månad från augusti 2016 fram till det datum då det verkställs, vilket i så fall gör att dröjsmålet hittills kan kosta kommunen nära en miljon kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!