Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Butiken där allt kostar en tredjedel

En social matbutik för utsatta personer och familjer. Det vill Hela Människan öppna i Norrköping.

Kimmo Strand. Verksamhetschef Hela Människan som ska starta butiken.

Kimmo Strand. Verksamhetschef Hela Människan som ska starta butiken.

Foto: Fredrik Jonson

NY BUTIK2017-01-08 10:00

Det handlar om en matbutik där andra butikers överskott säljs till reducerat pris. Något Kimmo Strand, verksamhetschef på Hela Människan, ser ett behov av i Norrköping.

– Jag kan inte säga exakt hur stort behovet är, jag vet bara hur mycket det går åt i ”Matbanken” i dag. Och när man hör analyser av fattiga pensionärer och barnfamiljer, så tror jag att det finns ett underlag, säger han.

Genom Matbanken samlar Hela Människan in mat som butiker inte kommer att sälja och kör ut till Svenska kyrkan, som i sin tur fördelar till utsatta personer och familjer. En del av maten delas även ut till de som kommer till Ria-center, många hemlösa.

Matbutiken man nu kikar på att starta är tänkt fungera som Matmissionen i Veddesta som drivs av Stockholms Stadsmission: en butik som gör det möjligt för människor som lever i ekonomisk utsatthet att handla mat till reducerat pris. Här finns även möjlighet för personer att arbetsträna, samtidigt som matsvinnet minskar.

– Det handlar inte om att ge bort en massa mat gratis, vi vill inte ta bort människors ansvar att skaffa mat. Det handlar om vuxna personer som vill ta sitt ansvar, förklarar Kimmo Strand.

En kik in på Stockholms Stadsmissions hemsida, och man får ett hum om vad det handlar om: här finns ett varierat utbud varor, som alla får komma och handla. Blir man medlem får man dessutom handla allt för en tredjedel av priset. För att bli medlem ska man uppfylla vissa krav, som att gå på försörjningsstöd, aktivitetsstöd, dagersättning från Migrationsverket, sjukersättning eller ha en pension som understiger 8 700 kronor per månad efter skatt. Kunderna får handla för max 250 kronor i veckan efter dragen rabatt.

– I januari eller februari kommer vi åka till Stockholm och lyssna på ett föredrag om hur man gör där. Om leverantörer och hur de byggt upp allt. Vi kommer inte klara det här själva, utan vi måste få butiker att hjälpa till. I de bästa av världar kommer vi igång efter sommaren. Det är min önskan, säger Kimmo Strand.

Butiken i Stockholm har Axfood som medgrundare, men ägs och drivs av Stockholms Stadsmission som ett socialt företag. Hur det kommer se ut här återstår att se. En lämplig lokal behöver nu hittas.

– Det vore kanske bäst med en lokal som redan varit en butik, med lastkaj och så. Den behöver inte ligga centralt, men det måste vara förbindelse med bussar eller spårvagnar, säger Kimmo Strand.

Social matbutik

Det vill Hela Människan öppna i Norrköping.

Här kan människor i ekonomisk utsatthet handla till reducerat pris.

Medlemskap kan sökas av personer som bland annat går på försörjningsstöd, aktivitetsstöd, dagersättning från Migrationsverket, sjukersättning eller en pension som understiger 8 700 kronor per månad.

"Matmissionen i Veddesta" är en sådan butik, som drivs av Stockholms Stadsmission.

Förhoppnings är att butiken i Norrköping öppnar efter sommaren.

Källa: Stadsmissionen.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om