- Vi är tvungna att stänga av bron, för att kunna färdigställa den för slutbesiktning, berättar Bo Svensson på Trafikverket.
Slutkontroll- Vi har haft en så kallad slutkontroll, där en del småfel påpekades och det rättar vi till nu, bland annat hängrännor som saknades.
- Men då måste vi också stänga av bron för all trafik för att kunna åtgärda småfelen. Den här gången räcker det dock med en broavstängning i bara två dagar, så på lördag öppnas bron för trafik igen.
Återigen drabbas Östgötatrafikens resenärer, eftersom linjerna 483, 484 och 485 inte kan trafikera den avstängda bron idag torsdag och i morgon fredag.
Kunder drabbasLikaså drabbas återigen ICA-butikens kunder, som bor på den avstängda sidan av bron.
- Skönt ändå att det bara är ett par dagars avstängning den här gången, mot förra gången då bron var avstängd i två månader, säger ICA-handlaren Mats Appel.
Samtidigt vill han ge en eloge till Trafikverket, för deras agerande den här gången:
- De frågade nämligen mig, vilka dagar som affären skulle drabbas minst av den här nya avstängningen och den gesten av Trafikverket kändes bra.