Företaget från Norrköping fortsätter att växa, den här gången tillsammans med Norwegian. Från och med den 1 februari 2020 kommer Ekobryggeriets ekologiska premiumtonic att säljas på Norwegians flighter över hela världen.
– Det känns oerhört kul att Norwegian har valt oss! Det är ett fint kvitto på att det finns efterfrågan för Ekobryggeriets ekologiska premiumtonic. Detta kan bli en bra språngbräda för oss att ta oss an den internationella marknaden, säger Fredrik Fjellman, vd på The Nordic Soda Company.
The Nordic Soda Company grundades 2017 och drivs idag av Marcus Nyberg och Thomas Jensen.
Bolaget verkar inom ekologisk dryck och har de tre senaste åren lanserat och etablerat sina två varumärken Ekobryggeriet och Dirtwater Fox Brewery – det förstnämnda med sin ekologiska tonic och det sistnämnda med sin ekologiska läsk.
Kontoret där totalt tio personer arbetar ligger på Koppargatan i Norrköping. Produktionen sker på Österlen i Skåne och i Österrike.
Tonicen finns i nio olika smaker, som fläder, rabarber, blåbär och granskott. Norwegian har valt den neutrala originaltonicen, utan någon särskild smak.
Läsken, som står för 65 procent av företagets omsättning, finns i fjorton olika smaker. Den innehåller inga färgämnen och inga konserveringsmedel.
– Vi finns på alla stora kedjor i Sverige nu, på Ica, Coop, Hemköp och Willys, och på tjugo exportmarknader, säger Marcus Nyberg.