Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ny ordförande för Scenkonst Öst

Lars Hagman (L) är ny ordförande för Scenkonst Öst.

Lars Hagman, ordförande Scenkonst Öst.

Lars Hagman, ordförande Scenkonst Öst.

Foto: Eva Lindblad

Norrköpings kommun2019-11-01 09:00

Lars Hagman (L) har utsetts av Region Östergötland som ny styrelseordförande för Scenkonst Öst AB, i vilket Norrköpings Symfoniorkester och Östgötateatern med ung scen/öst ingår.

Lars Hagman var tidigare regiondirektör för Akademiska Hus Öst och är förtroendevald för Liberalerna i Region Östergötland.

Han är bosatt utanför Linköping och har tidigare arbetat som affärsutvecklare på byggbolaget JM Region Öst.

– Det är med stor stolthet och ödmjukhet jag tar min an detta spännande och roliga uppdrag. Jag är övertygad om att i framgångsrika regioner låter man kulturen ha en given plats och att den ges möjlighet att utveckla både människor och samhället i stort, säger Lars Hagman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!