Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Norrköpings kommun hedrar svenska mästarna

Ett konstgjort träd i Dolphins färger kommer att lysa upp entrén framför Stadium Arena i sommar.

Dolphins firade klubbens sjätte SM-guld förra helgen.

Dolphins firade klubbens sjätte SM-guld förra helgen.

Foto: Bildbyrån

Norrköpings kommun2021-06-02 10:30

Körsbärsträdet, som tidigare har synts under Norrköping Light festival, är en del av hyllningarna till den nyblivna mästarklubben i herrbasket.

Dolphins bärgade som bekant guldpokalen i helgen efter att ha krossat Södertälje i fyra raka matcher.

– Det är fantastiskt att Dolphins herrar än en gång tagit SM-guld. Norrköping har länge varit en basketstad, och vid sådana här tillfällen blir det såklart väldigt tydligt vilket central plats vi har på den svenska basketkartan. Jag vill rikta ett stort grattis till alla som kämpat hårt för att nå hit, säger Olle Vikmång (S), kommunstyrelsens ordförande i Norrköping.

Det orangea trädet är bara en del av hyllningarna från Norrköpings kommun.

Laget kommer även att få ta emot en check på 10 000 kronor, öronmärkt för föreningens barn- och ungdomsverksamhet. Överlämnandet kommer att ske vid lagets hemmapremiär i basketligan i höst.

Det svenska mästarlaget kommer också att bjudas in till kommunens traditionella guldmiddag i stadshuset, så snart det är möjligt på grund av pandemin.

– Det finns många talanger inom Norrköping Dolphins, och chansen är stor att flera av de som idag lägger ner många timmar i veckan på träningar och matcher en dag också kommer att stå med guldpokalen i handen, precis som herrlaget gör nu. Vi som kommun vill med den här gåvan fira tillsammans och visa vår tacksamhet och vårt stöd till Norrköping Dolphins arbete, säger Anna Thörn, kommundirektören i ett pressmeddelande.

Karta: Stadium arena
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!