Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

”Vi har försökt att få bort dem”

Askling bil har under lång tid försökt att bli av med de EU-migranter som bosatt sig på deras tomt på Sjötullsgatan – men känner inte att de har fått tillräcklig uppbackning.

"En sanitär olägenhet". Så beskriver Kjell Askling,vd för Askling bil, området på Sjötullsgatan där de tänkt att bygga en ny bilhall.

"En sanitär olägenhet". Så beskriver Kjell Askling,vd för Askling bil, området på Sjötullsgatan där de tänkt att bygga en ny bilhall.

Foto: Malin Perk

NORRKÖPING2018-11-20 07:00

Folkbladet berättade i går om tältlägret på Sjötullsgatan och den misär som råder där.

Ett gäng EU-migranter har bott där bland skrot, skräp och rostiga bilar.

Läs mer: Misären – ett stenkast från city.

Askling bil som äger marken och har planer på att öppna en ny billhall där, är väl medvetna om problemet och har ända sedan i fjol försökt att avhysa migranterna.

– Vi har varit där och försökt prata med dem både på engelska och tyska men de förstår ingenting. De pratar bara rumänska. Vi har sagt åt dem att de måste försvinna men de skiter fullständigt i det och är kvar i alla fall, säger Kjell Askling, vd för Askling bil.

Han beskriver området som en sanitär olägenhet.

Det är smutsigt, skitigt och ser ut som en mindre soptipp.

– Det luktar fan där och grannarna är skitförbannade på oss för att vi inte har agerat men vi kan inte agera. Vi kan säga till dem att de ska försvinna, men vi kan inte handgripligen kasta ut dem. Då blir det väl ett jävla liv.

Han menar att det är en väldigt svår och besvärlig situation och känner att de inte kan göra så mycket mer än vad de redan gjort.

– Det måste vara de rättsvårdande myndigheterna som sköter det här. De kan inte sätta det i knät på oss. Det kan inte vara det här som är den fria rörligheten i Europa, att folk kommer hit och bor under broar och tältar i dungar, säger Kjell.

Han berättar att de har varit i kontakt med såväl kommunen som polisen och kronofogden för att försöka få hjälp med att få bort de boende, men menar att de inte fått den uppbackning de behövt.

– Först ringde vi till kommunen för att försöka få hjälp. Då hänvisade de till polisen, som hänvisade till kronofogden, som hänvisade tillbaka till kommunen och så snurrade det på sådär fram och tillbaka. Vi har tjatat på dem i ett och ett halvt år och inte fått gehör. Vi har även tipsat om att de ska koppla in socialen för de har ju småbarn på det där området också och det är ju inte så lämpligt.

För ett par veckor sedan var polis och kronofogden till sist där och avhyste de boende och Askling bil har nu fram till 17 december på sig att röja undan och städa upp på platsen. Annars väntar vite från kommunen.

– Nu ska de boende vara borta. Vi har beställt städning för flera veckor sedan. Vi har anlitat en firma som ska forsla bort allting, säger Kjell Askling.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om