Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Youtubeprofilerna stäms på 400 000 kronor

Youtubeprofilerna Jocke och Jonna fortsätter kommentera fel och brister i sitt nya hus. Nu stäms paret på närmare en halv miljon kronor av husets förra ägare.

De tidigare husägarna stämmer Jocke och Jonna Lundell.

De tidigare husägarna stämmer Jocke och Jonna Lundell.

Foto: Claudio Bresciani/TT

NORRKÖPING2018-07-31 13:52

I oktober förra året köpte Jocke och Jonna Lundell ett hus i Norrköping i befintligt skick. Enligt stämningsansökan som inkommit till Norrköpings tingsrätt gjorde paret ingen undersökning av huset innan de köpte det. Sedan de fick tillträde till huset i februari har paret vid upprepade tillfällen kommenterat fel och brister i huset på sina offentliga kanaler i sociala medier. Detta ska ha fått stor spridning i andra medier, något som enligt stämningsansökan har påverkat husets tidigare ägare mycket. Bland annat ska de tidigare ägarna fått ta emot allvarliga hot om våld från okända personer. Det påstods att de tidigare ägarna hade lurat paret Lundell vid fastighetsköpet. De tidigare ägarna ska ha känt sig så pass otrygga att de har fått "vidta försiktighetsåtgärder i det vardagliga livet", enligt stämningsansökan.

Husets tidigare ägare och paret Lundell ska ha gjort en överenskommelse. I utbyte mot en summa pengar skulle Youtubeprofilerna sluta kommentera fel och brister i huset i sina olika kanaler. Om de fortsatte kommentera huset skulle paret Lundell betala 50 000 kronor till de tidigare ägarna. Detta har nu skett åtta gånger sedan överenskommelsen, enligt stämningsansökan. Kommentarerna ska ha handlat om en pool som inte fungerar. De tidigare ägarna kräver nu paret Lundell på sammanlagt 400 000 kronor.

Joakim Lundell säger till Folkbladet att han "ej kan uttala sig alls" i saken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om