När Folkbladet når Wilhelm, eller Wille, som han själv kallar sig, är han på resande fot. Som så många gånger förr.
– Första året i gymnasiet hade jag ungefär 60 procents frånvaro. Och jag hade till och med bäst betyg i klassen, säger han och skrattar.
I veckan ska Wille delta i Red Bull Foiling Generation i Malmö. Det är en tävling som syftar till att locka in unga i sporten, som än så länge är ganska snäv i Sverige men desto större i utlandet. Båtarna är en typ av ultrasnabba katamaraner.
– Jag har aldrig kört den här typen av båt. Den är helt ny här. Den är rätt stor utomlands. Det är riktigt extrema båtar som kan komma upp i 35 knop. Och så i princip flyger båten över vattenytan.
– Man frågar sig om man är galen eller dum i huvet som hänger i en båt i den hastigheten,men det är en riktigt häftig känsla
Wille Kark sökte in tillsammans med kompisen Alexander Persson från Stockholm, mest som en kul grej.
– Jag såg att det startades ett projekt med det här och tyckte det var en riktigt cool grej, så vi snackade ihop oss och sökte. Sen blev vi uttagna.
Egentligen är det laser som är Wille Karks stora satsning. Det är i laser han satsar på OS.
– Jag började satsa på riktigt för två till tre år sedan. Vi har sommarsuga i Arkösund med familjen. När jag var liten var det mer att man seglade för att föräldrarna gjorde det. Att man typ måste. Men nu gör jag det frivilligt, haha.
Innan Wille tog sitt fäste i seglingen var det en hel del annat på schemat. Wille har testat lite av det mesta.
– Jag gillar att windsurfa, fiska. Egentligen gillar jag alla vattensporter. Stand upp paddling, ja. Men det mesta, säger han.
Vid sidan av träning, tävling och plugg försöker han hitta lufthål med vardagssaker.
– Det är ganska mycket träning, men jag tycker att jag hinner med ändå. Jag är ute och festar och hänger med polare som vanliga ungdomar med. Men kanske inte lika ofta, säger han.
Wilhelm Kark bor i veckorna i Motala, där han går på seglargymnasium. Han pluggar ekonomi med inriktning juridik på ett specialanpassat schema där han också hinner träna.
På helgerna är han på resande fot, eller bor hos familjen i Norrköping.
Blir du aldrig trött och vill ha en paus från allt?
– Nej. Jag tycker att jag hinner med, jag lyckas kombinera allting. Jag har hittat ett bra sätt där jag lysckas med skola och så. Det gäller att gå in för allt man gör. Det gäller att satsa. Då går det, säger han.
Vad gör du när du slutat segla?
– Jag kommer nog aldrig sluta. Inte helt. Målet just nu är att satsa på OS några år. Men när jag lägger av med tävlandet så blir det nog mer kajtsurfing och sånt, kanske. Sen ska jag utbilda mig till jurist och fortsätta med mitt vanliga liv, säger han.