Klockan 17.50 fick polisen fick flera samtal om ett bråk på Muraregatan i Norrköping. Enligt de som larmade skulle två män vara i slagsmål. Flera personer blev vittnen till händelsen och en eller flera av dem ska ha särat på de som slogs.
– Det ska ha varit många personer som såg det här och blev vittnen, säger polisens presstalesperson Björn Öberg.
Polisen skickade flera patruller till platsen och man försökte få klarhet i vad som hänt. En man i 45-årsåldern hade en mindre skada i ansiktet och ambulanspersonal tittade till hans skador. Skadan ska ha uppstått i slagsmålet mellan den skadade mannen och en annan man, som är i 40-årsåldern.
– Vi identifierade de här två personerna och ärendet slutade med anmälan och motanmälan. Anmälningarna gäller misshandel och olaga hot, säger Björn Öberg.
Inga tillhyggen ska ha använts och ingen greps på platsen.