Ungefär samtidigt beordras polispatruller till Lidaleden 1 efter att flera personer hört något som verkar vara skottlossning. En bil brinner i ett garage i Klockaretorpet. Strax efteråt larmas polisen till Navestad centrum där en bil brinner.
– Det är så jäkla trist att det ska behöva vara såhär, säger David Demir som jobbar i närbutiken i Klockaretorpets centrum.
Det känns som ett centrum som gud glömde – trots att kyrkan ligger precis där. Fönstren på det som förr var en Konsumbutik, numer Idrottens hus, är på många håll krossade. Frisören stängde för två månader sedan. Caféet som startade mitt emot är sällan öppet. Trots att skolan ligger bredvid, trots att kultur- och fritidskontoret flyttat hit känns det ödsligt. Den enda verksamheten som verkar vara igång är närbutiken som ligger i den gamla postlokalen – också den nedlagd för flera år sedan.
Närbutiken stänger klockan 22 på kvällarna. Sofforna som stod utanför har man tvingats ta bort.
– De var ju till för våra kunder, men det satt ungdomar på dem hela tiden. Så många att det blev svårt för våra kunder att komma in, säger Sulle Yesil, som också jobbar i närbutiken.
Han och David märker av att det är färre kunder på kvällarna, att "vanligt" folk inte vågar sig ut, men själva har de enbart mötts av respekt från ungdomarna.
– Det är egentligen bra ungdomar, de har aldrig gjort oss något, ställt till bråk eller så. Tvärt om är de trevliga, håller upp dörrarna för äldre. Vi har visat dem respekt och får respekt tillbaka, säger Sulle Yesil.
Respekt tycker de också att polisen borde visa grabbarna.
– Man kan inte stoppa en kille i dörren hit in så att den blockeras för andra kunder och samtidgt muddra honom, han tappar ju ansiktet då när alla ser. Varför inte bara ta honom lite åt sidan, visa lite respekt, säger David Demir.
De här stora bråken med bränder och stenkastning började för ett par månader sedan, innan dess var det lugnt.
– Då spelade polisen fotboll med ungdomarna här utanför, jag fattar inte vad som hänt, cafét mittemot har bara öppet sporadiskt fast det var tänkt som en samlingspunkt för ungdomarna, jag fattar inte hur kommunen som investerat massa pengar i det kan tillåta det, säger Sulle Yesil.
Å andra sidan berättar de att det ska öppna ett gym i lokalen brevid och en musikstudio mitt emot. Och hoppas det blir bra.
– Grabbarna är bra grabbar, men de har inget jobb, inget att göra, ingen framtidstro, säger David Demir.