Vinnare: Hageby vårdcentral
Här är vinnaren! Hageby vårdcentral får drygt tre miljoner mer i ersättning när vårdvalet träder i kraft i september. - Det första vi ska göra är att anställa en ny läkare och en ny sköterska, säger verksamhetschef Kenneth Andersson.
Kenneth Andersson, verksamhetschef på Hageby vårdcentral, är försiktigt optimistisk inför införandet av vårdvalet. Risken finns alltid att någon annan knycker hans patienter.Foto: Andreas Skogh
Foto: Andreas Skogh
Just nu har han i alla fall spenderbyxorna på och är lite stressad för att han bokat in tid för en anställningsintervju. Mer personal står nämligen högst upp på önskelistan. Därefter måste vårdcentralen byggas ut för att få plats med de nya doktorerna och sköterskorna.Det är det nya ersättningssystemet till vårdcentralerna som träder i kraft i och med vårdvalet som gör Hageby till vinnare. Jämfört med i dag blir det nämligen mer pengar till de vårdcentraler som verkar i områden där folk har låga inkomster. Förlorarna är alltså områden med höga inkomster och mest förlorar Skarptorps vårdcentral (se tabell här intill).Rimligt, enligt Kenneth Andersson, som alltid tyckt att Hageby haft för låg ersättning i förhållande till sina speciella förhållanden där många patienter behöver mycket stöd, ofta söker vård och ofta behöver tolk.Vad ska man då göra för att behålla sina patienter?- Bli ännu bättre när det gäller tillgängligheten och vårt bemötande.Och i senaste patientenkäten kom det fram att vi måste förbättra informationen till patienterna. Vi trodde vi var bra på det, men enkäten talade sitt tydliga språk.Ändrar öppettider?
Ändrade öppettider är något man diskuterat fram och tillbaka, men än är inget bestämt. Speciell profil - mot barn och familj - har man redan. Bristen på distriktsläkare är ett bekymmer. Här är det god arbetsmiljö som Kenneth Andersson tänker sig att konkurrera med. I landstinget är lönerna fasta, så höga löner kan bara de privata vårdcentralerna använda som lockbete.Kenneth Andersson är inte odelat positiv till vårdvalet. På frågan om han inte tycker att det är bra att patienterna får mer makt, svarar han:- Makt och makt. Den makt de har är att lista om sig, men det är inte säkert att vården blir bättre för det. Det som gör vården bra är kontinuitet och att man kan ha samma team ikring sig.- De som listar om sig är de som inte fått det som de vill ha, men det är inte alltid säkert att det som de vill ha är det rätta för dem.