"Vilken tur att jag inte gick dit den här dagen"
Jens Magnell, 24, från Norrköping bor i London och brukar handla vid Edgeware road. Där slog terroristerna till.- Vilken tur att jag inte gick dit den här dagen, säger han.
Jens Magnell arbetar i London sedan några år. Foto: Privat
Foto:
- Jag hade precis vaknat och skulle kolla min mejl. Då passade jag på att kolla på svenska tidningar. När jag läste vad som hade hänt blev jag chockad, säger han.
Inte långt ifrån
- Min arbetsplats ligger inte långt i från Edgeware road och ofta går jag och handlar där. Just nu är jag oerhört glad över att jag inte hade något ärende dit i dag.
Han arbetar på den svenskinspirerade puben Harcourt Arms. Där samlades i går många, både svenskar och engelsmän, för att följa tv-nyheterna.
- Många som har blivit evakuerade från sina arbetsplatser har kommit hit i stället. De kan ju inte ta sig någonstans eftersom all kollektivtrafik är stoppad, säger Jens Magnell.
Han berättar att stämningen är tryckt, men inte panikslagen.
Lugnt
- Det är förvånansvärt lugnt. Jag har själv inte varit vid någon av de drabbade platserna så jag har inte sett några skadade eller någon förödelse. Man har nog inte riktigt förstått än.
Svenska kyrkan har sina lokaler mitt emot puben.
- En av våra gäster som hade varit där berättade att många svenskar som var ledsna och chockade hade samlats där, säger Jens Magnell.
Efter attackerna hörde hans pappa av sig och frågade om han var okej.
- Han var lite orolig. Länge var det ju svårt att komma fram via telefonen, men han fick till slut tag på min flickvän som berättade att jag mådde bra. Dessutom har ett par kompisar hört av sig, säger Jens Magnell.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!