Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Vem vill driva ny klimatsmart mack?

Norrköping kommun satsar på en ny miljöoptimerad drivmedelsstation vid nya trafikplats Bråvalla längs E4:an. Nu söker man aktörer som vill vara med och bygga och driva stationen.

Påfyllning av vätgas vid en vätgasstation.

Påfyllning av vätgas vid en vätgasstation.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Norrköping2020-10-05 16:00

– Norrköping bjuder in aktörer som vill bidra till en hållbar utveckling. Vi vill testa marknaden för att se om det finns aktörer som är intresserade av en satsning på hållbara drivmedel för lätta och tunga fordon, säger Hans Revenhorn, samhällsbyggnadsdirektör i ett pressmeddelande från Norrköpings kommun.

Stationen ska i första hand erbjuda bränslen som inte medför koldioxidutsläpp, som till exempel vätgas och el men den ska även erbjuda förnybara bränslen som biogas, etanol och HVO100. Tankställen för vätgas finns idag endast på fyra platser i Sverige. Detta blir den första stationen som erbjuder möjligheten att fylla på gastanken i Östergötland. 

– Satsningen på en miljösmart drivmedelanläggning visar att Norrköping prioriterar hållbarhet och går i bräschen för att skapa en infrastruktur med förnybara bränslen. Vi är en logistikstad och både vill och behöver föregå framtidens klimatkrav, säger Karin Jonsson (C), tekniska nämndens ordförande.

Tanken är att drivmedelsanläggningen öppnar i december. Senast den 30 oktober kan intressenter anmäla intresse för utvecklingen av stationen.

– Bråvalla trafikplats kommer ha ett bra logistiskt läge med nära koppling in till Norrköping. Trafikplatsen kommer öppna upp möjligheter för verksamhetsetablering och att satsa på en drivmedelsanläggning med energismarta alternativ ligger rätt i tiden, säger Reidar Svedahl (L), ordförande i samhällsplaneringsnämnden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!