Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Vd ställs inför rätta

I dag, nästan två och ett halvt år efter arbetsplatsolyckan, ställsvd:n för S:t Anna Hus i Valdemarsvik AB inför rätta. Detta efter att en Prao-elev av misstag skjutit sig själv i benet med en spikpistol.

NORRKÖPING2008-04-01 03:00
Det var den 23 november 2005 som en Prao-elev från årskurs åtta skulle spika på väggar som han satte sig ned för att vila en stund. Han hade fingret på avtryckaren och stödde pistolen mot ett ben då en spik avlossades som trängde in i höger lår strax ovanför knäet. Eftersom Prao-eleven var minderårig fick han inte arbeta med spikpistolen.I dag hålls rättegången mot företagets vd, som även är platschef och styrelseledamot, eftersom han är den som är ansvarig för arbetsmiljön på arbetsplatsen.I förhör försöker elevens pappa, som arbetar på företaget, ta på sig skulden och säger att det var han som ruckade på reglerna och sa att sonen fick använda spikpistolen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om