Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Vårdcentraler gick 33 miljoner kronor back

NORRKÖPING
Länets vårdcentraler hade i fjol ett samlat underskott på 33 miljoner kronor. 32 av länets 37 vårdcentraler redovisade underskott.

Norrköping2002-03-28 00:00
För allra sämsta resultatet står vårdcentralen i Hageby med -2,9 miljoner kronor.
Landstinget kräver att primärvården själv täcker sitt underskott. Det klarar man även denna gång, men sedan är i princip det egna kapitalet slut. Bara några miljoner blir kvar i eget kapital sedan årets underskott täckts, enligt landstingets ekonomidirektör Åke Rosandher.
På landstingsstyrelsen i dag tas ett beslut som innebär att vårdcentralerna i år måste göra minst ett 0-resultat.
- Det finns fler orsaker till att vi räknar med att vårdcentralerna klarar sina budgetar i år, säger Åke Rosandher. Vi tillför 40 miljoner kronor till vårdcentralerna. Primärvården har skärpt rutinerna för att undvika underskott. I princip är det stopp för inhyrning av läkare och sjuksköterskor. Allt bör sammantaget betyda att primärvården klarar minst ett 0-resultat.
Alla vårdcentraler i Norrköping hade underskott i fjolårets bokslut. Så här var läget:
Sandbyhov - 1,8 miljoner kronor.
Såpkullen - 2,3 miljoner kronor.
Hageby - 2,9 miljoner kronor.
Skärblacka - 1,4 miljoner kronor.
Åby - 0,6 miljoner kronor.
Kolmården - 0,4 miljoner kronor.
Vikbolandet - 1,3 miljoner kronor.
Kungsgatan - 0,8 miljoner kronor.
Väven - 0,4 miljoner kronor.
Östertull - 1,5 miljoner kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om