Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Välgörenhetsgalan med Carola bokad

Nu är det mesta klappat och klart inför välgörenhetsgalan med Carola Häggkvist som dragplåster, i Norrköpings Folkets Park på söndag.

Laddar för Carola. Kommunalrådet Magnus Oscarsson (KD), Ödeshög och Georgis Touma från Norrköping, arrangerar välgörenhetskonserten med Carola Häggkvist på söndag i Norrköping.

Laddar för Carola. Kommunalrådet Magnus Oscarsson (KD), Ödeshög och Georgis Touma från Norrköping, arrangerar välgörenhetskonserten med Carola Häggkvist på söndag i Norrköping.

Foto: Sören Boström

NORRKÖPING2014-08-28 10:09

– Det som händer nu, är att vi på alla sätt försöker engagera många att komma till galan och samtidigt skänka pengar till de nödställda flyktingarna i Irak och Syrien, säger Magnus Oscarsson (KD), kommunalråd i Ödeshög som arrangerar galan tillsammans med Georgis Touma i Norrköping.

– Och ända sedan vi presenterade välgörenhetsgalan, har vi mött ett fantastiskt fint gehör från olika sponsorer och andra som hjälpt till med annonsinnehållet. Det stödet har känts jättebra.

Men hela galaprogrammet är klart?

– Ja, förutom Carola har vi klart med tv-kändisen Doreen Månsson som konferencier. Och vidare är det klart att bland annat Norrköpings kommunalråd Lars Stjernkvist och landshövdingen Elisabeth Nilsson kommer att hålla varsitt kort tal, precis som förre tv-journalisten och numera KD:s EU-politiker Lars Adaktusson.

– Och förutom Carola Häggkvist kommer många andra artister att uppträda, så jag tror det blir en gala utöver det vanliga, säger Magnus Oscarsson.

Hur är målsättningen?

– Den är fortfarande att vi tillsammans med galans intäkter och ett stort antal sponsorer, ska få in minst 500 000 kronor, som helt och hållet skänks till de nödlidande i Irak och Syrien. Och vi kommer att se till så att varenda insamlad krona kommer de här människorna till del. Och de signaler vi fått är att de framförallt behöver mycket mat och vatten, vilket vi kommer att ordna och med eget folk se till att hjälpsändningen kommer till rätt ställe.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om