Det var en anhörig som upptäckte det sexuella övergreppet på det femåriga barnet. Efter det erkände den 19-årige mannen att han förgripit sig på barnet flera gånger tidigare.
Norrköpings tingsrätt dömde i september 19-åringenför två våldtäkter på den femårige pojken.
Mannen och hans advokat överklagade genast påföljden på två års fängelse med motiveringen. ”Det har inte förekommit våld eller tvång.” Och han och advokaten lyfter också fram att målsäganden inte "åsamkats några fysiska skador".
– När det gäller psykiska skador är det givetvis omöjligt att säga om några sådana skulle uppkomma i framtiden, men det har i vart fall inte visat sig några tecken på sådana fram tills nu, skriver advokaten.
Göta hovrätt undanröjde dock tingsrättens dom, som ansågs vara alldeles för dåligt formulerad.
– Enligt hovrättens uppfattning är tingsrättens domskäl så bristfälliga att det inte går att bedöma om domslutet är riktigt, skriver Göta hovrätt.
På grund av den "usla" domen var huvudförhandlingen i tingsrätten tvungen att tas om med nya förhör med den tilltalade. Förhören med femåringen fanns på video och behövde därför inte göras om.
I november kom en ny dom i tingsrätten. Precis som i den första dömdes 19-åringen till två års fängelse efter att vid två tillfällen gjort sig skyldig till våldtäkt mot ett femårigt barn och vid ett tillfälle för försök till våldtäkt mot barn.
– Erkännandet måste dock värderas med försiktighet, särskilt eftersom det rör sig om så pass allvarlig brottslighet, skriver Norrköpings tingsrätt i sin dom i oktober.
Det står också att 5-åringens uppgifter är för vaga för att tingsrätten ska kunna döma honom för allt offret har berättat.
Även denna gång överklagades domen. 19-åringen hoppas i första hand på att straffet ändras till skyddstillsyn och ett kortare fängelsestraff. I andra hand vill han att påföljden kortas och inte överstiger ett år.
Kammaråklagare Marie Kronqvist Berg anser dock att tingsrätten gjort en riktig bedömning i påföljdsfrågan.
– Brotten som han gjort sig skyldig till är mycket allvarliga. Brotten riktar sig mot en mycket ung person, målsäganden var endast fem år vid gärningarna, skriver åklagaren i sitt yttrande till hovrätten.
Advokaten lyfter också fram att den dömde, även om han inte betraktas som psykiskt störd i lagens mening, har diagnoser som ”sannolikt” kan ha bidragit till de aktuella gärningarna.
Enligt åklagaren har tingsrätten redan tagit hänsyn till dessa "nedsättningar" och mildrat straffet.
– Tingsrätten har vidare i sin bedömning av straffmätningsvärdet tagit hänsyn till hans ålder, det vill säga att han var 19 år vid tidpunkten för gärningarna.
Efter två huvudförhandlingar i tingsrätten och en i hovrätten i förra veckan väntas inom kort en ny dom.