V kritiserar besparingar i landstinget
LINKÖPINGMer pengar till hälsofrämjande åtgärder och inte mindre. Det vill Björn Grip, gruppledare för vänsterpartiet i landstinget, se i budgeten för nästa år men så blir det inte. I förrgår fattade landstingsstyrelsen beslut om nödvändiga besparingar.
- Vi är kritiska mot det här sparbetinget. Visserligen fick styrelsen en befogenhet att kunna göra justeringar inom ramen på 1,5 procent, men det är beklagligt att det inte fanns tidsutrymme att tydligare göra prioriteringar, säger Björn Grip.
<b>Kd kritiskt</b>
Även kristdemokraterna är kritiska mot det generella sparförslaget på 1,5 procent som ska genomföras. De förslog i stället en skattehöjning i landstinget som skulle ge verksamheten ytterligare 100 miljoner kronor i intäkter.
Något annat som oroar vänsterpartiet är att resurserna för det som kallas för personalutvecklingsprojekt reduceras med 14 miljoner kronor.
- Bakom den rubriken döljer sig pengar som skulle användas för att stimulera arbetet med hälsofrämjande åtgärder i länet, något vi inom vänsterpartiet stred för i våras, säger Björn Grip.
- Vi vet att vi har ett krav på oss från regeringshåll att gå med vinst nästa år. Men just arbetet med hälsofrämjande åtgärder är det viktigaste att prioritera då det kommer att leda till besparingar längre fram, säger Björn Grip.
För övrigt är vänsterpartiet överens med socialdemokraterna om det mesta när det gäller budgeten.
<b>IT-utvecklingen</b>
Nästa år kommer bland annat stödet till IT-utvecklingen att reduceras med 15 miljoner kronor, alla investeringar ska prövas restriktivt, möjliga försäljningar av landstingsägda fastigheter ska påskyndas med mera. Totalt 150 miljoner kronor ska sparas.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!