Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Två bilbränder i Norrköping

Vittnesuppgifter pekar på att bränderna var anlagda av samma person.

Foto: Björn Persson

Norrköping2016-10-20 01:07

Videon är inte längre tillgänglig

En bil på Bäckgatan och en bil på Bangårdsgatan brann under natten. Första larmet kom in strax efter midnatt och det andra efter en timme senare. I båda fallen har bilen varit övertänd när räddningstjänsten kommit på plats.

- De är totalförstörda men bränderna är släckta, säger vakthavande befäl Torbjörn Lindqvist.

Enligt de vittnesuppgifter som polisen har fått in så har beskrivningen på en bil som lämnade den första platsen också förekommit vid den andra. I Hageby såg vittnen också en eller flera personer springa ifrån platsen, det är oklart hur många det var.

- Vi misstänker ett samband. För att veta mer så behöver bilarna tas i beslag så att tekniker kan titta på hur bränderna har startats. Vi kommer upprätta en anmälan om skadegörelse genom brand, säger Torbjörn Lindqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om