Den 28 november rånade fyra svartklädda män beväpnade med yxa Guldfynd och Albrekts Guld i Hageby centrum.
Därefter försvann de i en stulen bil som senare hittades en bit ifrån centrumet. Men några rånare har man inte hittat. Förrän nu.
I torsdags grep polisen nämligen två män, 23 respektive 20 år gamla, misstänka för guldrånen sedan de kommit tillbaka till Arlanda efter en utlandsresa.
I samband med rånet florerade flera röster i media som menade att detta rörde sig om organiserad brottslighet.
Rånen begås, guldet smälts ner eller förs ut ur landet och säljs.
Vill inte säga något
Niklas Tengberg, säkerhetsansvarig för Idunakoncernen som äger Guldfynd, Hallbergs Guld och Albrekts Guld med 180 butiker i Sverige, sa så här till Folkbladet den 30 november:
- Kommer man över en stor mängd guld vill man antagligen omsätta det i pengar. Då måste man ha tänkt igenom det innan. Vi tror, precis som polisen, att guldet smälts ned. Men för att någon ska vara beredd att ta emot guldet så krävs det kontakter.
- Så antingen förs de ut ur landet eller så smälts de ner.
Polisen vill dock inte avslöja några detaljer krig hur gripandet och förarbetet har gått till.
Inte heller åklagare Ingemar Welander ger några kommentarer:
- Jag vill inte säga något om det här ärendet.