Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Trött portugis i Norrköping

NORRKÖPING
IFK Norrköping fick blodad tand efter succén med finländaren Antti Sumiala.
Igår dök Nilton Fortes, en 27-årig portugis, upp i Norrköping.
- Jag vill göra ett försök här, men vet ärligt talat inte mycket om er liga, berättar Nilton Fortes för Folkbladet.

Igår eftermiddag landade 27-årige Nilton Fortes på Kungängens flygplats. Trött, men också förvånad över hettan i "kalla" Norden.
FOTO: NICLAS SANDBERG

Igår eftermiddag landade 27-årige Nilton Fortes på Kungängens flygplats. Trött, men också förvånad över hettan i "kalla" Norden. FOTO: NICLAS SANDBERG

Foto:

Norrköping2002-08-16 00:00
Brassar, afrikaner, ungrare, norrmän...
Utlänningarna formligen invaderar allsvenskan i sommar. Några är kanon, men ännu fler kalkon.
Fast IFK Norrköping är först med att blicka mot Portugal. I dag finns det inte en enda portugis i vår högsta serie.
- Det strömmar in tips till klubben. Det är naturligtvis en svår avvägning, men vi har fått goda rekommendationer om den här killen, berättar assisterande IFK-tränaren Tony Martinsson, som fick ta hand om nykomlingen igår kväll.

<b>Började i Porto</b>
Nilton Fortes inledde sin karriär i storklubben Porto. Samma förening som förre IFK-målisen Lasse Eriksson representerade i slutet av 1990-talet. Fortes betraktades ett tag som riktigt lovande och gjorde bland annat U21-landskamper mot Luxemburg och Sverige. Senaste åren har han emellertid spelat i lägre division, i lag som är okända för svenska fotbollsfans.
- Jag är rätt kvick och har bra teknik. Kan också skjuta med båda fötterna, förklarar han på knackig engelska.

<B>Svensk fotboll?</B>
...vet jag inte så mycket om. Jo, Göteborg har jag hört talas om, förstås - och Eriksson (Sven-Göran, vår anm) som ju var tränare i Benfica hemma i Portugal.
Nilton Fortes skiner upp för ett ögonblick. Annars visar han grava trötthetssymptom efter den långa och tröttande resan från hemlandet.

<B>? IFK Norrköping?</B>
- Nej, tyvärr, och jag kom precis hit. Har inte ens hunnit träffa tränaren ännu, urskuldar han sig.
Nilton Fortes har tillbringat hela sin fotbollskarriär på Iberiahalvön och säger sig inte ha en susning om vad som väntar honom på träningen i dag.

<B>? Hur är formen?</B>
- Tja, jag är väl inte 100 procent ännu, medger han. Det var min manager som sa till mig att jag kunde resa hit och prova.
Prov är förstås var det handlar om. Åtminstone till en början. Enligt planerna ska Fortes stanna till tisdag i nästa vecka. Därefter måste IFK ta ett nytt beslut om man anser Nilton Fortes vara god nog för allsvensk fotboll i höst.
Värvningen av finske Antti Sumiala från turkiska Yozgatspor blev en succé. Sumiala gjorde tre mål i sin debutmatch mot Kalmar FF i måndags.
Frågan är om "Peking" ska vara lika lyckosamma den här gången?
Efter dagens träning vet man i alla fall lite mer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om