Tre skolor hotas av nedläggning
Fredriksdalsskolan (Lagerlunda), Östra Stenby (Vikbolandet) och Bitbocken (Smedby) kan komma att läggas ner.Det framgick på barn- och ungdomsnämndens sammanträde på tisdagen.
<B>Färre elever</B>
Som bakgrund anges att elevantalet kommer att minska de närmaste åren. Men den ansträngda ekonomin spelar också sin roll. Även om barn- och ungdomsnämnden fått en uppräkning med tre procent jämfört med årets budget så är det omöjligt att få de pengarna att räcka till allt.
Nu har utbildningskontoret blickat framåt i tiden, ett arbete som redovisades för barn- och ungdomsnämnden. Utbildningskontoret föreslår vad som betecknas som ?omfattande förändringar? för de tre ingressvis nämnda skolorna, och då handlar det rimligen om nedläggning.
<B>Ett startskott</B>
Även om, som nämndens ordförande Li Teske framhåller, inga politiska beslut tagits. I stället har nu startskottet gått för den politiska processen.
? Och var förändringar kommer att ske är inte klart förrän den politiska processen är genomförd, säger Teske.
Under processens gång ska skolor besökas, samtal med föräldrar ske och synpunkter från anställda tas in.
På sammanträdet diskuterades fler skolor än Fredriksdalsskolan, Östra Stenby och Bitbocken. Men det var dessa tre, som mest lyftes fram och som därmed får sägas vara mest i farozonen inför nästa läsår.
<B>Kvaliteten först</B>
Enligt Li Teske handlar det om att upprätthålla antingen antalet grundskolor eller också kvaliteten i dessa. Och då är det kvaliteten som prioriteras, även om detta går ut över en del enskilda skolenheter.
Beslut ska, är det meningen, fattas i barn-och ungdomsnämnden den 16 december. Då avgörs de aktuella skolornas öde.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!