Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tog limousinen till bion

Klasskompisarna gjorde stora ögon när limousinen svängde upp framför Hultdalsskolan i Åby. Chauffören Håkan Axelsson var där för att hämta systrarna Elin och Sara Sunnerberg.

Systrarna Sunnerberg, Sara och Elin, som just kliver ur limousinen åkte ståndsmässigt till biografen. Saras kompis Molly fick också följa med. Chauffören Håkan Axelsson stod till tjänst och öppnade dörren.

Systrarna Sunnerberg, Sara och Elin, som just kliver ur limousinen åkte ståndsmässigt till biografen. Saras kompis Molly fick också följa med. Chauffören Håkan Axelsson stod till tjänst och öppnade dörren.

Foto: Robert Svensson

NORRKÖPING2012-10-02 06:14

- Det här ska bli så kul, tyckte sexåriga Sara innan hon gled in i bilen och satte sig tillrätta på den väldiga soffan därbak i limousinen, tillsammans med kompisen Molly.

- Det här förgyller barnens tillvaro, konstaterade mamma Cecilia Sunnerberg.

Det var stiftelsen Min Stora Dag, som hade bjudit in sex barn från lekterapin vid Vrinnevisjukhuset för att åka limousin till Filmstaden och där se filmen Hotell Transylvanien. Med som sällskap var barnens familjer och vänner.

Lever med diabetes

Sedan i år lever systrarna Sunnerberg med diabetes. Sexåriga Sara fick sin diagnos i samband med att hon började i förskoleklass, nu i augusti.

- Hon var törstig hela tiden. Vi skojade om att hon hade fått diabetes precis som sin storasyster, berättade Cecilia Sunnerberg.

Och så var det, för även Sara hade fått diabetes, precis som sin 11-åriga storasyster Elin. Elin fick sitt besked i januari i år.

Läs hela artikeln i dagens tidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om