Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tandställning ny trend bland vuxna

Visst kan vuxna också fixa till sina tänder med tandställning. Det budskapet vill den 50-årsjubilerande tandregleringen i Östergötland sprida.

Räls i munnen. Med hjälp av tandställningen får Jan Söderman snyggare tänder samtidigt som han slipper ha ont i käkarna på grund av överbett.

Räls i munnen. Med hjälp av tandställningen får Jan Söderman snyggare tänder samtidigt som han slipper ha ont i käkarna på grund av överbett.

Foto: Kjellberg Anita

NORRKÖPING2008-11-05 03:00
Idag och i morgon, mellan klockan 16 och 19, kan vuxna få gratis rådgivning på de tre tandregleringsklinikerna i länet, som en del av jubileumsfirandet. I Norrköping finns kliniken i Folktandvårdens lokaler i Druvan.- Det är 50 år sedan den första tandregleraren, eller ortodontisten, anställdes i Östergötland, berättar Thomas Björnestedt, chef för landstingets centrum för ortodonti.Ortodonti betyder tandreglering. Orto är "räta" och donti "tänder" - räta tänder. Successivt har den här vården byggts upp i länet sedan starten 1958. Idag är den gratis för barn och ungdomar, upp till 19 år. Barn vet man ju att de har tandställning - men vuxna?- Ja, man kan behandla vuxna också. Det är för att sprida det budskapet som vi tog fram det här med fria konsultationer, den 5 och 6 november, säger Thomas Björnestedt.- Vi behandlar en del vuxna redan nu. Ca åtta-tio procent av våra patienter är vuxna. Blir det vanligare att vuxna fixar till sina tänder?- Ja. För 20-25 år sedan var det några enstaka patienter. Idag är det inte något konstigt. Det tycker inte de som är patienter hos oss heller.- Ofta är det så att de inte behandlades som barn. Nu tar man tag i det.Det kan vara sneda tänder, utstående tänder eller ojämna bett.- Det är lite olika saker. Det ena är saker som man ser själv som man tycker är fult. Sedan finns det också fel som gör att man får besvär när man tuggar, säger Thomas Björnestedt.Gratis rådgivning
Det vanligaste är att man pratar med sin vanliga tandläkare och att den tandläkaren skriver en remiss.
Men i kväll kan alla som är 20 år eller äldre få en gratis specialistkonsultation, direkt.- De som har gått och funderat själva lite grann, men som aldrig gjort slag i saken, får komma hit, så tittar vi på dem, och säger vad vi kan hjälpa till med, vad det skulle innebära och vad det skulle kosta, säger Thomas Björnestedt.En behandling tar ca två år och kostar mellan 10 000 och
25 000 kronor.- Har man ett stort fel ersätter försäkringskassan en del av det. Då blir det billigare.- Många tror att det inte går att göra en tandreglering när man är vuxen, men det går alldeles utmärkt, säger centrumsamordnare Agneta Söderman.Ofta passar föräldrar som följer med sina barn på att fråga. Barn och föräldrar liknar varandra oftast, och har samma typ av fel, säger Thomas Björnestedt.Intresserade kan läsa mer på www.snettbett.nu.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om