Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tabletter ? och narkotika

NORRKÖPING
Han anlände till Arlanda med flyg från Frankrike. I väskan upptäckte tullen ett antal Diazepamtabletter, som klassas som narkotika. Nu har den 31-årig Norrköpingsbon dömts till samhällstjänst för försök till varusmuggling.

Norrköping2001-09-15 00:00
Det var i september för två år sedan som den 31-årige mannen kom med ett flyg till Arlanda. I väskan hade han med sig 1 922 Diazepamtabletter, vilka räknas som narkotika. Han meddelade inte tullmyndigheten detta, men vid en kontroll av väskan upptäcktes tabletterna.
31-åringen har erkänt att tabletterna är hans. Men han har uppgivit att han trodde de innehöll valium och att han inte visste om att han skulle ha berättat om dem för tullmyndigheten.
Tingsrätten valde att döma 31-åringen till samhällstjänst i 90 timmar samt villkorlig dom då mannen tidigare är ostraffad samt lever under ordnade förhållanden. Tingsrätten anser gärningen är en engångsföreteelse.
Normalt är straffet fängelse för ett sådant brott och om det hade valts i detta fall hade det blivit tre månader.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!