Han har vid två tillfällen tagit strypgrepp på flickvännen och vid ett av tillfällena tappade kvinnan medvetandet och slog då i huvudet.
Polis kallades den 13 augusti till en lägenhet i centrala Norrköping efter att förbipasserande hört skrik och bråk från lägenheten. När polis kom till platsen hittade man en kvinna som hade röda avtryck på halsen. Kvinnan berättar då för poliserna att hennes pojkvän tagit strypgrepp på henne.
I förhör berättar kvinnan om att hennes pojkvän även vid ett tidigare tillfälle, troligen hösten 2008, tagit ett strypgrepp om hennes hals och att hon då förlorade medvetandet, föll och slog huvudet i en sänggavel. Mannen åtalas nu vid Norrköpings tingsrätt för misshandeln såväl den 13 augusti som den som inträffade hösten 2008.
Mannen nekar till brott.