Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Svettigt för trafikpolisen

NORRKÖPING
Under sommaren är antalet poliser som övervakar trafiken i Östergötland hälften så många som under resten av året. De poliser som är i tjänst får därför bråda dagar.
- Vi får koncentrera oss på de vägar med mest trafik, säger Göran Gustavsson, chef för trafikpolisen i Östergötland.

Norrköping2002-07-17 00:00
Under övriga delar av året är antalet poliser som jobbar med att övervaka trafiken på våra vägar 32 stycken. Mellan den 15 juni och den 15 augusti är de 16 stycken. Under sommarmånaderna får därför tjänstgörande trafikpoliser dra ett tungt lass.
-Om våra trafikpoliser enbart får syssla med att övervaka trafiken så har vi ett ganska bra grepp över situationen i Östergötland. Men problemet är ju att det även händer en massa andra brott, till exempel rån och grova misshandlar, som vi måste vara beredda att rycka ut på, säger Göran Gustavsson.

<b>Inte helt obevakade</b>
Sommartid koncentrerar sig därför polisen på att övervaka de mest trafikerade vägarna. I Östergötland innebär det E4:an, E22:an och riksväg 50. Övriga vägar är dock inte helt obevakade men de övervakas inte i lika stor omfattning.
Polisförbundets ordförande i Östergötland, Tore Persson, håller med om att det under sommaren är svårt att övervaka trafiken i samma utsträckning som under övriga årstider. Även när det gäller brottsligheten i allmänhet tycker han att det är svårt att upprätthålla en brottsbekämpning som ligger på samma nivå som under resten av året.
- Som facklig representant tycker jag att vi skulle ha många fler poliser så vi kan hinna med mycket mer. Man kan inte säga att man är nöjd, säger Tore Persson.
Han påpekar att poliser, precis som alla andra, måste ha rätt att ha semester på sommaren men att det problematiska är att färre poliser ska klara av att utreda ett lika stort antal brott som begås under årets övriga månader.
- Generellt om man ska mäta rakt av så ökar inte brottsligheten under sommaren men det kan uppfattas så eftersom hälften av alla poliser har semester, säger Tore Persson.

<b>Rimlig nivå</b>
När det gäller den kriminella aktiviteten den här sommaren tycker han att den befinner sig på en rimlig nivå.
- I alla fall här i Norrköping är vi hittills i sommar förskonade från grövre brottslighet i alltför stor utsträckning, säger Tore Persson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om