Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Svensson förlängde med Sleipner

NORRKÖPING2008-12-14 12:29
Calle Svensson har testat med både Öster och Landskrona i vinter.Nu är det emellertid klart att vänsterbacken stannar i Sleipner. Nyligen förlängde Svensson sitt kontrakt med klubben.- Det känns bra, han har gjort en kanonsäsong och blir viktig för oss, säger Sleipners spelaransvarige Adnan Ergül.Calle var först tillsammans med Tobias Häll och visade upp sig i testmatchen i Tipshallen som Öster bjöd in till.Det slutade med att Häll skrev på för smålänningarna. Sedan reste Svensson till Landskrona för en testmatch med superettaklubben.- Jag förstår att han ville ta chansen att träna med de här klubbarna men vi är nöjda att vi fick behålla honom, säger Ergül.På måndag kommer Linköping FF:s målkung Josef Haddad, som delade skytteligatiteln med Sunday Eyenga (21 mål), till Norrköping för provspel. Vidare är tidigare IKS-anfallaren Stefan Persson aktuell för en comeback som anfallare.- Persson har sett riktigt bra ut, det syns att han kommit hem, tycker Ergül.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om