Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Svensk 1-2-förlust trots Anders kanon

NORRKÖPING
Anders Svensson trivs på Idrottsparken.
Det visade mittfältaren ännu en gång.
Storspel och ende svenske målskytt i 1-2-förlusten skickade en signal till Lars-Tommy:
Anders Svensson måste starta i de resterande EM-kvalmatcherna.
- Alltid kul att göra mål i landslaget, säger blågults bästa spelare.

Trots Anders Svenssons kanonmål som betydde 1–0 för Sverige vände Grekland till seger med 2–1 på Idrottsparken.
FOTO: NICLAS SANDBERG

Trots Anders Svenssons kanonmål som betydde 1–0 för Sverige vände Grekland till seger med 2–1 på Idrottsparken. FOTO: NICLAS SANDBERG

Foto:

Norrköping2003-08-21 00:00
Allsvensk premiär, april 2001. IFK Norrköping mot Elfsborg på en gulgrön gräsmatta på Idrottsparken.
Matchen slutade 3-0 till boråsarna.
Anders Svensson visade vägen med två drömmål och storspel. Säsongen slutade som proffs i England och Southampton.
Träningslandskamp, augusti 2003. Anders Svensson tillbaka på Idrottsparken och på lika stort spelhumör.
1-0-målet efter en kvart toppade Svenssons mästerliga första halvlek.
- Jag tror dessutom att jag goprde matchens enda mål 2000 när vi slog IFK här, säger Anders om sin lyckoarena.

<b>Läckert mål</b>
Sveriges ledningsmål var delikat för fotbollsögat. Olof Mellbergs långa uppspel satt på en djupledslöpande Marcus Allbäcks högervrist och Allbäck gjorde allting rätt.
- Mackan gjorde hela förarbetet. Han höll undan försvararna och serverade bollen perfekt. Det vara bara att blunda och trycka till, säger Anders om Sveriges mönsteranfall.
Anders sträckta vrist slungade iväg bollen tätt intill grekernas högerstolpe.
Lars-Tommy hade på förhand gjort upp vilka byten som skulle göras. Anders visste att han skulle få en halvlek - han gjorde det bästa av den.
- Det gick okej. Vi anpassar oss efter varandra och Tobbe (Tobias Linderoth) jobbar stenhårt.
I bland lite väl tufft.
Det tyckte i alla fall den finske domaren Jouni Hyyttiä.

<b>Två gula kort</b>
En minut innan halvtidssignalen fick Evertonproffset sitt andra gula kort och vandrade av planen med tunga steg.
- Larvigt. Grekerna gnällde och slängde sig hela tiden, säger Svensson om det röda kortet.
Okej, Sverige fick spela med tio man en halv match. Men den största skillnaden i blågults spel den andra halvleken stavas Anders Svensson.
Med Anders i avbytarbåset kunde inte Sverige dra nytta av Englandsproffsets passningar. Utan Svensson på plan försvann Sveriges fart på bollen och fantasi i anfallsspelet.

<b>Grekland vände matchen</b>
Grekland kunde vända matchen och vi hoppas att Lars-Tommy såg vad drygt 15 000 på läktarna bevittnade.
En Anders Svensson i form måste spela.
Till varje pris.
Frågan är vem som ska göra honom sällskap centralt.
- Det spelar ingen roll vem jag spelar tillsammans med. Kim och jag har bara spelat tillsammans en match (Tjeckien 3-3). Ska vi lära oss varandra krävs det att vi får ett par matcher. Men jag gillar att spela ihop med duktiga fotbollsspelare.
Målskytten Anders Svensson är nu uppe i nio mål på 39 landskamper. Bara Amrcus Allbäck är bättre av de spelare som fanns med på Idrottsparken i går.
- Det är speciellt att göra mål i landslaget. Det händer ju oftare än i klubblaget nuförtiden, säger Svensson och ler.
Han gjorde det trots förlusten.
Sveriges bästa igår.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om