Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stort stöd för palestinierna

NORRKÖPING
Närmare 350 personer deltog i lördagens demonstration till stöd för det palestinska folket. Budskapet var riktat till kommunen: Säg omedelbart upp vänortsavtalet med den israeliska staden Petah-Tiqva.

Omkring 350 personer i alla åldrar samlades utanför Norrköpings stadsbibliotek på lördagen för att uttrycka sitt stöd för det palestinska folket.	
FOTO: ANITA KJELLBERG

Omkring 350 personer i alla åldrar samlades utanför Norrköpings stadsbibliotek på lördagen för att uttrycka sitt stöd för det palestinska folket. FOTO: ANITA KJELLBERG

Foto:

Norrköping2002-04-15 00:00
Folkbladet rapporterade i fredags att föreningen Palestina-vänner i Norrköping kräver att vänortsförbindelsen med Petah-Tiqva, som upprättades för 40 år sedan, ska sägas upp. Frågan ska tas upp i ett presidiemöte mellan kommunfullmäktige och kommunstyrelse.
- Vi är många som känner en väldig ilska. Att säga upp vänortsavtalet är en symbolisk markering att vi Norrköpingsbor inte tolererar att Israel exempelvis skjuter raketer rakt in i bostadsområden, säger Roberto Gonzalez-Cabezas, kommunfullmäktigeledamot, vänsterpartiet, som skrivit en motion i ärendet.
Med anledning av detta samlades inte mindre än 350 Norrköpingsbor utanför Stadsbiblioteket klockan 12.30 på lördagen.

<b>Palestinsk vänort</b>
Föreningen arbetar också för att etablera en vänortsförbindelse med en palestinsk stad.
- Ramallah är ett förslag som har förts fram, eftersom Norrköping redan har vissa förbindelser med staden, säger Roberto Gonzalez-Cabezas.
- Kommunen har en tradition av utbyten med behövande länder, som tidigare Baltikum och Nicaragua. Norrköping kan bidra med mycket för att stödja staden i återuppbyggnaden, men inte minst är det en viktig symbolisk gest, säger Ragnar Andersson.
- Nu behöver vi visa vårt stöd. Vatten, avlopp, miljö... allt förstörs. Jag fick veta i ett mejl att det skjuts mot vattentankar avsedda för sjukhus, berättar Roberto Gonzalez-Cabezas.
- Norrköping kan skicka materiel så som datorer till skolor och sjukhusmateriel. Och kontakterna kan leda till utbyten som är viktiga i den demokratiska uppbyggnadsfasen, fortsätter han.

<b>Bojkott av israleliska varor</b>
Palestinavänner i Norrköping anser också att Landstinget i Östergötland bör bojkotta israeliska varor.
Finns det inte en risk att till exempel enskilda fruktproducenter straffas för Sharons krig?
- Den enskilda människan kan drabbas, men det kan sätta igång en process inifrån landet. Företagare kan pressa regeringen och det kan ge effekt, säger Roberto Gonzalez-Cabezas.
Under mötet uppmanade Svensk-kubanska föreningen alla partier till vänster att samlas under parollen "Stöd palestina" under årets 1 maj-demonstration.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om