Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stort prisfall på villor

Villapriset har sjunkit stort de senaste månaderna, totalt med 28 procent i hela landet. I alla fall enligt bostadssökningssajten Booli. Östergötland är ett av de län där prisfallet är som störst. Men enligt Statistiska centralbyrån, SCB har priserna snarare ökat något den senaste tiden.

NORRKÖPING2008-10-15 13:51

- Enligt våra siffror visar landsortslänen på störst prisfall, säger Peo Nilsson, vd för Booli, i ett pressmeddelande.

- Län som Kronoberg, Östergötland och Västerbotten har störst prisfall.

Fritidshusmarknaden visar samma tendenser.  

Enligt Booli släpar statistiken vad gäller villapriser efter i de mätningar som bland annat Mäklarstatistik har gjort, och som visar siffror om att marknaden gått upp två procent. SCB:s senaste siffror visar på en avmattning på småhusmarknaden, men om juli-september jämförs med april-juni går det att se en uppgång på två procent.

Booli har analyserat försäljningspriser från mer än 15 000 lagfarter som registrerats hos Lantmäteriet från januari i år till och med augusti.

Augustianalysen har dessutom synat objekt som faktiskt kommit ut på marknaden efter augusti, och inte sådana lagfarter som släpat efter i registreringen hos lantmäteriet och som därför kan handla om bostäder som annonserades ut redan tidigt i våras och såldes under försommaren. Detta är ett annat sätt att analysera bostadsmarknaden på än vad andra aktörer använder sig av.

Och genom denna metod kan Booli visa på fallande fallande bostadspriser i många län.

- Genom att utgå från faktiska lagfarter, inte bara förändringar i utropspris eller hur länge objekten funnits på marknaden, får vi ett facit. Och genom att plocka bort de lagfarter som inregistrerats en viss månad men som avser äldre försäljningar, får vi färsk data, säger Peo Nilsson.

Totalt i landet har villapriserna sjunkit med 28 procent de senaste månaderna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om