Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stickande lukt i Sandtorp – räddningstjänsten ryckte ut

Räddningstjänsten ryckte på torsdagsmorgonen ut till en skola i Sandtorp för att kontrollera ett larm om stickande lukt. Det visade sig komma från ventilationen och ingen åtgärd behövdes från räddningstjänsten.

Norrköping2022-12-08 09:02

Det var vid 08.40 på torsdagsmorgonen som SOS Alarm fick ett larm om övrig räddning i Sandtorp. Personer vid platsen hade känt en stickande lukt i en skollokal på området.

– Vi åkte dit med en ledningsbil och gjorde en kontroll. Lukten visade sig komma från ventilationssystemet, säger Lennart Ågren, vakthavande befäl hos räddningstjänsten.

Enligt räddningstjänsten var det inget farligt och det behövdes inga åtgärder från räddningstjänstens sida.

– Vi har lämnat över ärendet till fastighetsjouren, säger Lennart Ågren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!