Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stallägare åtalas för sexofredande

En 62-årig stallägare åtalas för sexuellt ofredande av en idag 18-årig flicka. Dessutom är mannen misstänkt för att olovligt ha anskaffat alkoholdrycker till minderåriga flickor, ett brott han även erkänt.

NORRKÖPING2004-08-18 06:00
När det gäller sexuellt ofredande, har han dock inte erkänt detta.
Det ska enligt anmälaren ha skett genom att 62-åringen blottat sig genom att onanera för flickan minst en gång i veckan från sommaren 2002 till mars i år.
Flickan började komma till mannens stall redan som nioåring 1996 och redan då eller året därefter började det sexuella ofredandet, genom att mannen onanerade så att flickan kunde se detta.
Att hon aldrig tidigare berättat om de här händelserna, säger hon i polisförhöret beror på att det känts så pinsamt, genant och att hon varit rädd för vad som skulle spridas ut.
Hon tyckte dessutom att mannen var snäll och hjälpsam och han har, enligt flickan, aldrig rört vid henne.
Mannen säger att han brukar onanera i stallet men förnekar att han gjort det i någon flickas åsyn. Han uppger att han försökt sköta det hela lite avskilt, men han kan ju däremot inte veta om flickor smygit sig på honom och tittat.
Angående olovligt anskaffande av alkohol medger mannen att han skaffat alkohol till två minderåriga flickor i slutet av februari 2004.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!