Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sponsring påverkar inte trovärdigheten

Svenska patientföreningar tar varje år emot miljonbelopp från läkemedelsföretag, det visar en granskning som DN gjort. Men det är ingenting som påverkar trovärdigheten menar företrädare för föreningarna.

NORRKÖPING2009-08-11 03:00
Mest pengar har Reumatikerförbundet fått från läkemedelsindustrin. De har tagit emot knappt fyra miljoner så här långt i år. - Det finns tydliga avtal för vad samarbetet ska gälla, säger Birgitta Stenström, ordförande för Reumatikerdistriktet Östergötlands län. Hon är noga med att understryka att det rör sig om just ett samarbete och inte sponsring och menar att fyra miljoner inte är någon större summa i det stora hela. Varje år tar föreningen emot omkring nio miljoner genom olika donationer. Utbildning
Att pengarna, som företrädare från sjukvården varnat för, skulle göra att patientföreningarna sitter i knäet på läkemedelsföretagen avvisar hon också. - I Östergötland handlar det om utbildning inom sjukdomsfrågor för våra medlemmar. Sponsring är en olycklig term, det finns riktlinjer för allt samarbete och är helt öppet hur det ska gå till. Hon pekar på att det finns riktlinjer för vilka företag så kallat samarbete ingås med. Ideellt arbete
På lokalnivå finns inget samröre med sponsorpengarna över huvud taget, det säger Git Mellwing, ordförande för Reumatikerföreningen i Norrköping. - På föreningsnivå finns ingen sådan risk, här sköts allt arbete ideellt, säger hon. - All sponsring sker på förbunds- och distriktsnivå. Vi har främst fokus på friskvård och anordnar bad för våra medlemmar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om