Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Spårvagn och bil har krockat

17.15 fick räddningstjänsten in ett larm om en spårvagnsolycka.

Foto: Ulf Wigh

Norrköping2018-11-23 17:18

Enligt larmet ska den ha inträffat på Broocmansplan på Söder. En spårvagn och en bil ska vara inblandad.

Vår reporter Max Lindahl är på platsen.

– Det ser inte så farligt ut. Det verkar som att spårvagnen har kört på bilen bakifrån. Det har uppstått lättare plåtskador. Räddningstjänsten håller på att rensa upp skräp på vägbanan just nu. Olyckan har stoppat upp den andra spårvagnstrafiken men nu börjar den rulla igen. Det står mycket folk vid olycksplatsen eftersom man har utrymt spårvagnen. Det finns inga personer kvar i bilen som är inblandad i olyckan, sa han klockan 17.25.

Två ambulanser och ett antal räddningsfordon är på platsen.

Enligt Östgötatrafiken är linje 2 inställd mellan Söder Tull och Kvarnberget och ersätts av buss på sträckan. Detta beräknas pågå fram till klockan 18.23 ikväll.

Texten kommer att uppdateras.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om