Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

SpÅrets förare 2011 är utsedd - När Jonny Wessman kör spårvagnen kan passagerarna vara lugna

För elfte året i rad har en av stadens spårvagnsförare blivit uppmärksammad för sitt arbete. Jonny Wessman fick igår ta emot titeln SpÅrets förare 2011.

Årets vinnare av SpÅrets förare är Jonny Wessman, som kört spårvagn sedan åttiotalet.

Årets vinnare av SpÅrets förare är Jonny Wessman, som kört spårvagn sedan åttiotalet.

Foto: Jenny Blomberg

NORRKÖPING2012-04-04 09:32

Förutom påstigande passagerare som vanligt, var det medalj, diplom, blommor och ett pressuppbåd som väntade på spårvagnsföraren Jonny Wessman vid Söder Tull, när han på förmiddagen kom körande längs Drottninggatan. Hemlighetsmakeriet hade varit stort. Huvudpersonen visste inte själv att han blivit utsedd till årets spårvagnsförare, och nog såg han lite förvånad ut vid åsynen av välkomstkommitén vid stationen.

- Jag har absolut inte haft några tankar på det, så jag är mycket överraskad. Men självklart känns det bra, säger Jonny Wessman.

Trevligt yrke

Efter överlämnandet av diplom var det sen dags för firande i spårvagnsförarnas ombyteslokal. Där bjöds det på kaffe och tårta, tillsammans med kollegor som vill fira Jonnys utmärkelse.

Huvudpersonen själv var lite tagen av situationen, men smakade glatt av en av tårtorna.

- Sen blir det till att fira med champagne, säger Jonny Wessman.

Att vara spårvagnsförare menar han är ett trevligt yrke, där man får träffa mycket folk och många spännande människor.

- Dessutom slipper man bilköerna, som busschaufförer får sitta i!

Läs mer i dagens tidning.

SpÅrets förare- Priset har delats ut av Tekniska kontoret på Norrköpings kommun sen år 2001.- För att bli utsedd ska föraren köra spårvagn regelbundet och arbeta föredömligt, serviceintriktat och tillmötesgående.- Utmärkelsen är en del i kommunens arbete för att öka trafiksäkerheten och intresset för den.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om