Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Smugglade 150 liter starksprit

Närmare 150 liter starksprit, drygt 230 liter vin och över 3 000 liter öl. Det var vad 63-åringen förde in i Sverige under fyra månader. Nu döms han för grov smuggling.

Foto: Tullverket / TT

Norrköping2017-09-20 17:06

Vid tio tillfällen under januari 2016 till maj 2016 har mannen fört in alkohol till Sverige i samband med resor via Danmark. Mannen har medvetet låtit bli att förtulla alkoholen, trots att det varit stora mängder och uppenbart inte för eget bruk, menar rätten.

Han får nu sex månaders fängelse för grov smuggling.

Det finns ingen reell gräns för hur mycket alkohol man får föra in i Sverige så länge det är för eget bruk. Referensvärdena ligger dock på tio liter sprit, 90 liter vin och 110 liter öl för vad som kan anses vara rimligt för privat bruk.

I den 63-åriga mannens fall anser tingsrätten att alla hans förklaringar fallerar – de har nämligen ändrat sig under tidens gång. I förhör har mannen bland annat hävdat att alkoholen köpts till familjefester och att släkten tillsammans samlat pengar. I rätten har han sedan hävdat att han fått betalt för att föra in alkoholen åt tredje part, närmare bestämt för 800 kronor.

Tingsrätten köper ingen av mannens förklaringar. Inte heller tror man på förklaringen att de dryga 60 500 kronor som mannen, och dennes fru, hade är ärligt förvärvade pengar. Paret har begärt att få tillbaka de i beslag tagna pengarna, men rätten gör bedömningen att pengarna kommit paret till gagn genom mannens olagliga verksamhet.

Man menar att det borde vara svårt att spara ihop de summorna om man, som mannen hävdat, haft en så ansträngd ekonomi.

Mannens förklaring har varit dubbelsidig även vad det gäller pengarna. Dels har han ena sekunden hävdat att han lånat pengarna och dels har han i nästa sagt att familjen har sparat ihop dem.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om