Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sleipner bäst i stan?

NORRKÖPING
IK Sleipner - stans hetaste lag.
Och efter hemmasegern i går mot Syrianska - 3-1 (2-0) - kan man börja fundera över om "Randigt" inte även är stans bästa lag.
- Har vi en bra dag slår vi IFK, sade Andreas Jonsson.

Johan Nilsson satte 1-0 på straff hur säkert som helst. ”Randigt” vann med 3-1 och är obesegrat på hemmaplan i år.
FOTO: HANS JOHNSSON

Johan Nilsson satte 1-0 på straff hur säkert som helst. ”Randigt” vann med 3-1 och är obesegrat på hemmaplan i år. FOTO: HANS JOHNSSON

Foto:

Norrköping2003-06-06 00:00
Sleipner ligger trea i division 2-fotbollen - bara två pinnar efter serieledande Väsby och Spårvägen. På sju försök har det blivit fem segrar för de randiga.
Så man kan utan att tveka säga att Sleipner är ett av få vinnande lag från Norrköping just nu. Både IFK och Sylvia går ju som bekant ganska dassigt i superettan.

<b>Ge IFK en match?</b>
Vi frågade Andreas Jonsson, mittfältare i IKS, hur han trodde det skulle gå i en match mot Peking.
- Klart man snackar lite om det, nu när det gått så bra. Man vill väl inte sticka ut hakan alltför mycket, men visst skulle vi ge dem en match, menade Andreas och tillade att en bra dag skulle det bli seger.
I sommar möts IFK och Sleipner, som ett led i "Randigts" hundraårsjubileum.
En prestigematch som heter duga.
- Ja, verkligen. Särskilt efter vad jag sagt nu, flinade Andreas.
- Det är väldigt roligt att det snackas mycket om Sleipner i år, med jubileet och så. Det har ju varit ganska tyst tidigare.
I går kom 503 personer till Idrottsparken för att se Sleipner slå Syrianska. De fick se tre mål och ett stundtals briljant spel av hemmalaget.
Offensiva krafter som Valdo Nyabaro, Andreas Jonsson, Patrick Lindqvist och Sunday Eyenga och defensiva klippor som Johan Nilsson, Fredrik Ortlieb, Håkan Lundholm och Robbin Mattsson låg bakom segern.
1-0 kom i den 41:a minuten i första halvlek. Andreas Jonsson blev fälld och fick straff.
- Jag fick bollen i kanten av straffområdet och slog bollen förbi killen som kom emot mig. Han kunde inte göra mycket annat än att fälla mig. Ganska rutinerat av mig...
Johan Nilsson slog mycket säkert in straffen.
Och bara ett par minuter senare kom även 2-0.

<b>Sunday nickade till</b>
Robbin Mattsson slog ett inlägg från vänster. Sunday fick perfekt träff med pannan.
I den 80:e minuten gjorde Syrianska 2-1 (inhopparen Mattias Mette).
- Då blev det lite nervöst. Vi backade hem lite för mycket, sade IKS-tränaren Mats "Bajen" Olsson.
Nervpärsen varade bara åtta minuter.
Sedan fick Patrick Lindqvist äntligen betalt för sina löpningar. Andreas Jonsson frispelade Patrick, som kallt rullade in 3-1.
Och segern var klar.
För övrigt den fjärde raka segern på hemmaplan för Sleipner.
- Historiskt har vi haft ganska svårt hemma på Idrottsparken. Det kan ha berott på att många yngre tyckt att det varit jobbigt att spela på Parken. Nu är alla lite äldre, sade Andreas Jonsson.
- Och ytorna här på Parken gynnar nog oss. Vi är väldigt löpstarka.
På bortaplan har det inte gått alls lika bra. Två förluster och bara en seger har det blivit utanför Norrköping. Målen har nästan öst in - i det egna målet alltså.
- Vi har varit helt under isen på bortaplan. Ibland har inte en passning gått rätt. Förstår inte varför egentligen.
I går införde man en lite tuffare uppvärmning. Detta på grund av att man tidigare varit sega i starten.
- Det kan ha hjälpt oss att komma i gång direkt, hävdade både Jonsson och Olsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om