Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Slagen och hotad av okänd man

Han var på väg hem från jobbet sent en natt förra sommaren, när han blev slagen och hotad av en 30-årig man. Den 30-årige mannen har nu åtalats vid Norrköpings tingsrätt.

NORRKÖPING2007-04-27 06:00
En man var på hemväg från sitt jobb på en nattklubb sent en natt förra sommaren. Då blev han förföljd och sedan knuffad och slagen av den 30-årige mannen, som var okänd för honom. 30-åringen skrek att han ville ha pengar och krävde även att han skulle få mannens påse som han bar på.
Den misshandlade mannen säger i polisfrörhör att händelsen var mycket jobbig och att han blev rädd och chockad av det inträffade. Den 30-årige mannen säger i örhören att han var på nattklubb hela kvällen. Där drack han ungefär åtta stora starköl. Vad som hände efter att han lämnade nattklubben minns han inte då han var så berusad. Han kan därför varken erkänna eller förneka brott.
Den 30-årige mannen åtalas nu för misshandel, olaga hot och försök till stöld. Dessutom åtalas han för skadegörelse då han samma kväll som misshandeln ägde rum sparkade och stampade på en personbil så att skador för 10 000 kronor uppkom.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om