Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skräckfärd i skärgården

- En riktigt otäck skräckfärd, där vi fruktade för våra liv!
Det säger två passagerare i den båt de åkte med en sen kväll i juli i år från Valdemarsvik till Harstena, trots att de inte alls skulle dit, egentligen.

NORRKÖPING2005-11-25 06:00
Båtföraren, en 37-årig Norrköpingsbo, åtalas nu hos Norrköpings tingsrätt för grovt sjöfylleri och framkallande av fara för annan.
I polisförhören berättar de två passagerare om vansinnesfärden till sjöss med båten, en Nimbus 29:
"Vi blev erbjudna att åka i 37-åringens stora motorbåt, som han lånat av sin far, från Gryts varv och in till Karnebåtfestivalen i Valdemarsvik, vilket vi tackade ja till. Under resan dit var 37-åringen nykter och var då en mycket försiktig och omtänksam förare."
Väl i Valdemarsvik bestämde de att träffas 01.10 för att åka med tillbaka till Fyrudden. När de kom tillbaka till båten låg 37-åringen och sov i båten och när han vaknade såg alla att han var mycket berusad. Han klarade inte ens av att få igång båten, utan var tvungen att ringa sin far och fråga hur han skulle göra.
Fadern hörde att sonen var onykter och förbjöd honom att köra båten. Men en annan person i båten lovade 37-åringens far att han skulle köra båten.
Efter 1,5 timmar så lyckades man starta båten och skräckfärden började. Först körde den andra personen, men redan efter ett par hundra meter tog 37-åringen över körningen, trots att alla, utom den tillfällige föraren, protesterade.
Nu blev det full gas och snart var han nära att köra upp på land, men gjorde en kraftig gir och undvek land, men passagerarna i båten ramlade omkull och slog sig.

Chockade och rädda
Passagerarna blev mycket rädda och chockade efter denna händelse och det blev bara värre och värre vartefter körningen fortsatte.
Föraren körde in i olika vikar och stannade först när passagerarna skrek åt honom. Denna körning upprepades flera gånger och vid ett flertal tillfällen körde han med hög hastighet rakt mot olika öar och gjorde sen en kraftig gir i sista sekunden.
Vid varje sådan gir flög passagerarna omkring i båten och slog emot olika föremål. Passagerarna tyckte att föraren verkade njuta av att se hur rädda de var.

Full fart
Väl vid Gryts varv var det full fart, cirka 30 knop, ända fram till bryggan, trots att det låg många båtar förtöjda vid bryggorna. Vid bryggan var det full back tills båten stannade. Sedan skulle han backa in till bryggan, men backade på bryggan några gånger innan han äntligen fick stopp på båten.
37-åringen och den andre föraren gick i land och kissade och sedan bar det iväg igen. Full gas från början. När de närmar sig Fyrudden säger vi att "det är dit in vi ska" och då svarar 37-åringen "det är det inte alls".
Istället svänger han höger ut mot öppet vatten. Därmed blev rädslan ännu större hos passagerarna.
Mitt ute på öppet vatten stannar 37-åringen båten och frågar "Ska du gå av här?". Passageraren svarar då "Nej, tack" och sen gick färden vidare.

Alla livrädda
En av passagerarna skriker till 37-åringen att lägga av eftersom alla är livrädda.
37-åringen blir då arg och skriker tillbaka till passageraren: "Vem tror du att du är, din bortskämda snorunge?"
37-åringen ger passageraren två, tre slag i magen och en kvinnlig passagerare är jätterädd och gråter, men skräckfärden går vidare.
När de kommer fram till "Tures brygga" på Harstena, kör 37-åringen fram båten dit och säger att de två passagerarna ska av där.
Och de lämnar med glädje båten, ringer omedelbart polisen och talar om vad som hänt.
Bara en av passagerarna, en kvinna, yrkar också ekonomisk ersättning för fysiskt och psykiskt lidande samt för ett par förstörda skor.
I polisförhöret varken erkänner eller förnekar 37-åringen brottet. Han kan inte förstå att det som hänt, verkligen har hänt, för det strider helt mot hans syn på hur sjölivet ska vara. Han ångrar verkligen att det har hänt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om