Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Skona de stora älgtjurarna"

Det är brist på stora tunga älgtjurar med stora hornkronor som kan föra sina goda gener vidare. Det säger Thomas Modin vid länsstyrelsen i Östergötland som inför älgjakten uppmanar jägarna att skona de för älgstammen viktiga bjässarna.

NORRKÖPING2005-10-06 06:00
- Älgstammen verkar vara i nedgång. Under lång tid har man inte skattat älgstammen på bästa sätt. Det är låg genomsnittsålder och brist på tjurar, säger Thomas Modin, ansvarig för viltförvaltningen vid länsstyrelsen i Östergötland.
Enligt Thomas Modin är det brist på stora tunga tjurar med stora hornkronor som kan föra sina goda gener vidare. En älgko är bara mottaglig för uppvaktning ett par timmar ett visst dygn. Finns det inte någon kraftig tjur i närheten är det de unga tjurarna som kommer till, de som ännu inte hunnit växa till sig och genom strid visa att de är värdiga att föra sina gener vidare. Det kan till och med bli så illa att unga tjurar parar sig med sina syskon eller sin mamma, säger Modin.

Jakt på troféer
Problemet är jägarnas iver att fälla en tolvtaggare som kan pryda troféväggen och fylla frysboxen.
På så sätt blir det obalans i naturen.
- Vi rekommenderar att 60 procent av avskjutningen ska vara älgkalvar, säger Thomas Modin inför den stundande älgjakten.
Det bästa är också, när det gäller vuxenavskjutningen, att jägarna skjuter lika många hondjur som tjurar, så det inte blir en skev könsfördelning i skogen.

Efterlyser samarbete
Men stora älgkor med två älgkalvar bör sparas, eftersom det man vill ha en är liten, men högproduktiv, vinterstam i länet, med minsta möjliga skador i tallföryngringarna vintertid, säger Thomas Modin.
Han efterlyser ett samarbete mellan jaktlagen, över jaktgränserna, där man blir överens om vilka djur som ska skjutas, för att få en optimal älgstam.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om