– Jag tror att det finns ett stort intresse för skolan eftersom våra elever är nöjda och får bra studieresultat. Sedan har ryktet spridit sig på stan, säger Erik Ramberg, affärsutvecklingschef vid Nordic International School.
Skolan har idag ungefär 420 elever, utspridda i årskurserna 4-9. Utöver den vanliga tillökningen som sker till höstterminen kommer man nu kunna ta emot ytterligare 120 elever.
Ombyggnation och renovering av fastigheten på Dragsgatan är i full gång. Just nu färdigställs skolans nya bibliotek och nya träslöjdssal.
– Det är kul att fler av de som vill gå på vår skola får möjlighet till det. Biblioteket kommer att finnas mitt i byggnaden och bli lite av skolans hjärta.
Till hösten får skolan fler nya specialsalar för naturvetenskap, och även en ny idrottshall. Den nya idrottslokalen kommer att vara placerad längst ner i fastigheten.
– Det blir även fler klassrum och kontorsplatser för lärare. Vi tror att det kommer bli riktigt bra, inte minst med tanke på idrottssatsningen. Det är svårt att få bra idrottslokaler överallt egentligen, och så även i Norrköping.
Den nya satsningen innebär upp till 8 nya arbetstillfällen.
– Det är jättekul att vi expanderar i den vackra gamla industribyggnaden som de senaste åren har rustats upp och byggts om till bland annat moderna utbildningslokaler, säger Jonas Jalkander, projektutvecklare på Hemsö.